do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiejW Kędzierzynie-Koźlu obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W uroczystościach udział wziął wojewoda opolski.

Obchodzony 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem ustanowionym przez Sejm w 2016 r. Ofiary rzezi wołyńskiej oraz ich bliscy czekali ponad 70 lat na upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które w latach 1943-1945 miały miejsce na wschodnich rubieżach II RP.

W minioną środę w Kędzierzynie-Koźlu obchody święta rozpoczęły się od uroczystej mszy odprawionej w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali ulicami Starego Miasta pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach, która znajduje się na budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.

- Trudno sobie dziś wyobrazić ból i cierpienie tych, którzy nagle zostali pomordowani przez swoich byłych przyjaciół. Nie sposób też wyobrazić sobie bólu tych, którzy przeżyli i przez tyle lat musieli pamiętać o tych bestialskich mordach. Wiedzę o tych wydarzeniach potajemnie przekazywali oni kolejnym pokoleniom, bo ze względów politycznych nie można było o tym mówić (…) Bez prawdy nie da się budować przyszłości. Nie chodzi o zemstę, ale o prawdę. Nie możemy sobie pozwolić, aby w 21. wieku ktoś podważał naszą historię i zatajał prawdę – mówił wojewoda Adrian Czubak.

– Jeżeli zapomnimy o nich, Ty, panie Boże, zapomnij o nas – tymi słowami rozpoczął część oficjalną Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowisk kresowych i patriotycznych, służby mundurowe oraz zwykli mieszkańcy miasta i powiatu.

Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach było złożenie wieńców pod tablicą. Nie zabrakło również asysty honorowej.

 


Galeria


  • Złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
  • Złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
  • Złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
  • Złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1296
data aktualizacji: 2017-07-13 19:09:55
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone